Dřevěné altány

5. 4. 2018
Dřevěné altány

Dřevěný altán je důležitým prvkem zahradní architektury.

Je variantou vzdušného zahradního domku. Varianty velikostí, konstrukcí a uspořádání se mohou lišit, záleží na stylu zahrady a koloritu okolí. Altán je příhodným místem k tvůrčí činnosti v deštivém či parném letním období a zároveň poskytuje klid a pohodu. Pro zvýšení komfortu je možné altán opatřit bočním zakrytím ať už ve formě průhledných, klasických nebo ozdobných bočnic.

Dřevěné altány vyrábíme podle přání zákazníka čtvercové, obdélníkové, mnohostranné i atypické.

Konstrukce dřevěného altánu

Co se týče konstrukce, používáme KVH certifikované hranoly.
KVH profily jsou čtyřstranně hoblované a mají sražené hrany. Profily jsou technicky vysušeny na vlhkost 15 ± 3 %.
Za účelem minimalizace deformací dřeva a s ní souvisejících negativních důsledků v podobě sesychání, kroucení, bobtnání a praskání,
byl pro KVH stanoven požadavek na vlhkost 15 ± 3 %. Tato hodnota je v průběhu výroby trvale kontrolována.
Při uvedené vlhkosti je dřevo přirozeně chráněno proti napadení dřevokaznými škůdci. Snažíme se o co nejmenší narušení přírodního vzhledu stavby, proto nepoužíváme spojovací plechy ani nevzhledné závitové tyče, vše se snažíme řešit minimálním počtem opticky přijatelnějších kvalitních tesařských vrutů.

Střešní krytina

Jako střešní krytinu nejčastěji používáme kvalitní asfaltový šindel IKO, jako záklop používáme smrkové palubky tl.19 mm AB jakost. Největší výhodou je rozměrová variabilita. Oplechování a okapy používáme v barvě střechy.

Další variantou krytiny je plech, používáme materiál od kvalitních výrobců, Satjam nebo Blachotrapez se kterými máme nejlepší zkušenosti.

Typů a vzhledů altánů je nepřeberné množství, a záleží opravdu na představě a přání zákazníka.

Kotvení provádíme do předem připravených betonových patek na stavitelné patky M24,  okrajově kotvíme na originální zemní vruty Krinner.